2022 m. gruodžio 26 d., pirmadienis

„Kaip tvirtinami statiniai?“

 

STEAM inžinerija  „Kaip tvirtinami statiniai?“

Ikimokyklinio ugdymo mokytojos: Laimutė Lašienė, Daiva Šarkauskienė

„Boružiukų“ grupės 3 metų vaikai

Vaikai žaisdami stato laužavietes, akvariumus, parduotuves.

 Situacija. „Auklėtoja, nu negaliu pastatyti aukšto bokšto, jo viršus nugriūva“- guodėsi auklėtojai Hubertas“. Nutarėme išsiaiškinti, ką galime padaryti, kad aukšti statiniai neišvirstų?

Tikslas. Naudojant įvairias jungtis, perdengimus, pastatyti įvairius statinius, įsitikinant, kad sutvirtintos detalės laikosi tvirčiau. Statinius matuoti sąlyginiais matais.

Priemonės. Įvairūs konstruktoriai, kaladės, tūtos, šviečiantys kubai,  plastilinas, lipni juosta, kompaktiniai diskai, konstruktorių jungtys.

Veiklos:

·          Video medžiagos peržiūra ir analizavimas – koks pagrindas,  kaip tvirtinamas statomas namas? (Pamatai, perdengimai). Kokio aukščio pastatai statomi, kaip vadinami? (Dangoraižis, bokštas, pilis, namas).

·          Įvairaus dydžio namų, bokštų statybos naudojant perdengimus, konstruktorių jungtis. Statydami įsitikinome, kad lengviau pastatyti  bokštą, kurio apačioje bus didesnės, o viršuje mažesnės detalės. Sporto salėje statėme pilį ir įsitikinome, kad didelės, lygiu paviršiumi detalės neišgriūna jas dedant nuo didžiausios iki mažiausios. Namo iš kamuolių pastatyti nepavyko – kamuoliai apvalūs ir rieda.

·         Pojūčių kambaryje vaikai statė bokštus iš šviečiančių kubų ir matavo aukštį savo šešėlio pagalba.

Pasiekimų vertinimas     Statydami vaikai tyrinėjo, aiškinosi kaip susijungia detalės, lygino statinius pagal   aukštį, matavo, aptarė, fantazavo pristatydami statinius. Visos savaitės kūrybinės   veiklos ugdė vaikų mąstymą, išradingumą, dėmesio išlaikymą,  darbo atlikimą nuo pradžios iki pabaigos, mokėjimą džiaugtis savo ir draugų darbu, bendravimą ir       bendradarbiavimą su bendraamžiais, ugdė savitvarkos įgūdžius.

Vaikų mintys:

   Lėja - „jie nugriuvo, nes neturėjom kuo suklijuot“ (apie kamuolius).

   Aronas, pažiūrėjęs video: „mano tėtė irgi tokiom pat lentom dengia stogą. Aš tai būsiu statybininkas kaip tėtis“.

   Hubertas - vaikams: „ateikit pažiūrėti mano namas nugriuvo,  bet neišbyrėjo. Aš jas pacementavau“.

   Emilija: „Gal statom bokštą iki dangaus?“. Hubertas - o kaip tu pasieksi uždėt kalades?“