2021 m. liepos 12 d., pirmadienis

Kas skęsta, o kas plūduriuoja?

 ,,Saulės zuikučių“ grupė (5-7 metai)

IU mokytoja Viktorija Liachovičiūtė

Tikslas: skatinti vaikus domėtis ir eksperimentuoti, suvokti vaisiaus žievės savybes.

Priemonės: vanduo, stiklinis indas, apelsinas, obuolys, citrina, puodeliai, ąsotis, peilis.

 Kalbantis apie popietę prie ežero, ugdytiniai iškėlė klausimą, kodėl taip atsitinka, kad vieni daiktai plūduriuoja vandenyje, o kiti skęsta, kodėl kai plaukiame su padanga ar ,,petukais“, mes plūduriuojame vandenyje? Todėl sugalvojome atlikti bandymą, parodantį kūnų plūduriavimą. Paėmėme tris vaisius: obuolį, apelsiną ir citriną. Į stiklinį indą prisipylėme vandens ir visus vaisius dėjome į jį, stebėjome, kaip dabar „elgsis“ vaisiai. Nenulupti plūduriavo vandens paviršiuje. Vienas iš ugdytinių samprotavo: -Čia tas pats, kaip plaukti su padanga, net nardyti neišeina...

Ištraukę vaisius iš vandens juos nulupome ir su nekantrumu laukėme rezultato, kas vyks toliau. Nulupti skendo stikliniame inde ir pasinėrė po juo neiškildami į paviršių. Vaikai padarė išvadą, jog keliaujant prie ežero maudytis ir smagiai leisti laiką, privaloma turėti apsaugos priemones, tokias kaip: padanga, petukai ar ratas, nes jie neleidžia kūnui skęsti ir kelia jį į paviršių.

     ,,Saulės zuikučių“ grupės vaikai sužinojo, kad apelsino, citrinos žievelėje yra mažytės oro pūslelės, kurios kelia apelsiną į viršų (principas-pripūstas gelbėjimosi ratas), todėl neluptas – plūduriavo vandens paviršiuje. Vaikai sužinojo kūnų plūduriavimo sąlygas, suprato, kad kūnas gali skęsti, plūduriuoti paniręs arba kilti į paviršių, dalinosi bandymo įspūdžiais, taip pat sumąstė ir įgyvendino smagią idėją – nuluptus vaisius susipjaustė ir pasigamino skanų, gaivinantį vasarišką gėrimą.