2023 m. gegužės 19 d., penktadienis

Kaip iš ko pasigaminti mušamąjį muzikos instrumentą?

Ikimokyklinio ugdymo „Žiogelių“ grupės 5-6 metų vaikai.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Nijolė Skukauskienė.

Meninio ugdymo mokytoja Inga Šablinskienė.

Lietuvoje pamažu vis  labiau populiarėja metodas vaikų muzikavimui pasitelkti iš antrinių žaliavų pasigamintus ir nieko nekainuojančius instrumentus. Sutariama, kad toks susipažinimas su muzika padeda ne tik mažųjų vystymųsi, bet ir išmoko juos saugoti gamtą. Tokie bandymai ir pačių pasigaminti muzikiniai instrumentai ne tik dar labiau padeda suprasti ir pamilti muziką, bet ir atidžiau rūpintis gamta. Juk kuriant muzikavimo priemonę vaikas mato, kad jau panaudotas daiktas gali atgyti, tampa reikalingu.

Naudojant aktyvų muzikinio kūrinio klausymo metodą, iškilo klausimas kuo galime dar jam pritarti, išskyrus populiarų plojimą delnais.

Markas pamatęs didelę dėžę tuščių skardinių nuo kavos, pabandė paėmęs vieną skardinę ją mušti kaip būgnu. Visi vaikai panoro išbandyti skardinių garsus. Vaikai vartė dėžutes, bandė groti į dėžutės plastikinį dangtelį, į skardinės dugną, šonus. Tad nutarėme , kad kiekvienas pasigamins po būgnelį. Grįžę į grupę, vaikai pradėjo ieškojo informacijos, kaip iš skardinės pasigaminti būgną.

Priemonės: cilindro formos skardines pakuotes nuo kavos, spalvotas popierius, žirklės, klijai ir lipni juostelė.

Eiga.. Vaikai rinkosi kokios spalvos popieriumi aplikuos skardinę. Matavo skardinės aukštį, plotį, žymėjo popieriaus lape, kirpo. Apklijavę skardines spalvotu popieriumi, dekoravo jas pasirinktomis iš popieriaus iškirptomis geometrinėmis formomis. Muzika ir matematika yra glaudžiai susiję dalykai. Pasigaminę būgnelius išbandė jų skambėjimą, ritmiškai grojo, improvizavo, džiaugėsi šio instrumento skleidžiamais garsais. Per Vaikų Velykėlių rytmetį, grodami savo pasigamintais būgneliais, pritarė dainuojant dainą „Velykų viešnia“.

Išvados:

1.        Išsiaiškino , kad geriausiai skamba skardinę mušant lazdelėmis į plastikinį dangtelį. Skleidžiamas garsas atitinka artimą natūralų muzikos instrumentą – būgną.

2.        Savo rankomis pagamintus instrumentus vaikai labiau vertina ir saugo. Muzikuoti nori tik su savo pasigamintu instrumentu.