2021 m. spalio 19 d., antradienis

Kokius vabaliukus galime pamatyti rudenį?

Ikimokyklinio ugdymo „Žiogelių“ grupė vaikai (3-4 m.)

Auklėtoja Nijolė Skukauskienė

Gamta – neišsenkantis klausimų šaltinis. Lauke vaikai turi daugiau galimybių tyrinėti pasaulį, taip vystosi jų pažintinės funkcijos. Čia vaikai randa ne tik augalų, bet ir įvairiausių vabzdžių (bičių, drugelių, skruzdėlių ir kt.), kuriuos gali liesti, apžiūrinėti, stebėti.

Tikslas - Pažinti rudenį skaidančius, ropojančius vabzdžius ir vabalus, sužinoti jų gyvenimo ypatumus. Aptarti jų išvaizdą. Siekti, kad vaikai tyrinėtų, aiškintųsi kas ropoja ir skraido rudenį pievoje.

Priemonės: padidinimo stiklai, vabalų tyrinėjimo prietaisai, lentelės su vabalų ir vabzdžių paveikslėliais, knygos, kompiuteris.    

Pasivaikščiojimo metu, apžiūrint „Smalsutės sodelyje“ esančias lysves ir vaismedžius, vaikai pastebėjo ant liepos medžio kamieno daug vabalų. Jie pradėjo klausinėti, domėtis, kas tai per vabaliukai? Kodėl jie dar nepasislėpė? Ar jie nepakenks medžiui? Informacijos ieškojome internete, vartėme enciklopedijas. Sekančią dieną išsinešę į lauką įvairią „tyrinėtojo“ įranga, apžiūrinėjome vabalus atidžiau: kaip atrodo, kokios spalvos, didžio, kiek kojų, sparnų, ar turi ūselius. Išsiaiškinome, kad tai blakės kareivėliai, jie nėra kenksmingi, medeliui nieko blogo nepadarys. Šie vabaliukai maitinasi liepų sėklomis. Vaikai panoro sužinoti, dar daugiau, nerti giliau ir išsiaiškinti kokie dar vabalai  „nemiega“ (yra aktyvūs). Todėl nusprendžiau supažindinti vaikus su dažniausiai rudenį aplinkoje sutinkančiais vabalais ir vabzdžiais. Paruošiau vaikams lapus su užduotėlėmis. Pasiskirstę komandomis, vaikiai nedelsiant ėmė ieškoti vabalų. Suradę atsargiai nešė ant savo delniukų, lapelių, rodė draugams. Ir toliau vaikai nerimo, ieškojo vabaliukų ir grupės patalpose, o pamatę kvietė vaikus ir suaugusius.

-          Jų čia milijonas, - nustebęs pasakė Adas.

-        Pažiūrėkit kokios jis spalvos ir dar kažkas ant nugaros juodai nupiešta, - pasakė Radvilas.

-          Koks gražus drugelis, kokie spalvoti sparneliai, - džiaugėsi Toma.

-          Pažiūrėkit, voras didelis, kokios jo ilgos kojos -  šaukė Kamilė.

-          O aš radau boružėlę, ji nejuda, tikriausiai miega, - svarstė Modestas.

-          Bitės nelieskit, ji gali įgelti, - visus perspėjo Karina.