2026 m. sausio 17 d., šeštadienis

Nuostaba sniege

Vaikų grupė, amžius „Katinėlių“ grupė, 2–4 metai

Mokytoja Viktorija Davolienė

Kontekstas Pažinimo ir patyriminio ugdymo(si) kontekstas.

Veikla kilo iš vaikų kasdienės patirties žiemos metu, sniego stebėjimo lauke ir noro jį tyrinėti. Vaikai eksperimentavo, stebėjo medžiagų būsenų kaitą, tyrinėjo priežasties pasekmės ryšius, jungdami pažinimą, kūrybą ir žaidimą. STEAM veikla buvo integruota į kasdienę grupės rutiną, atsižvelgiant į vaikų amžių, interesus ir oro sąlygas.

Tikslas

Tyrinėjant sniegą ir ledą, stebėti jų savybes bei pokyčius šiltoje aplinkoje, skatinti vaikų smalsumą, kalbinę raišką ir pažinimą.

Priemonės

Tyrinėjimų stalas, sniegas, vienkartinės stiklinės, šaukštai, pipetės, teptukai, dažai, vanduo, pirštinės, šiltas tekančio vandens šaltinis, dirbtinio sniego gaminimo priemonės (soda, putos).

Veiklos eiga


Vaikai prie tyrinėjimo stalo tyrinėjo sniegą: pildė juo stiklines, lietė šaukštais ir pirštais, pastebėjo, kad sniegas yra šaltas, įvardino, jog reikia pirštinių. Pripildę stiklines sniegu, jas palikome ant palangės prieš saulės spindulius. Po muzikinio užsiėmimo vaikai sugrįžę pastebėjo, kad sniego stiklinėse nebeliko, įvardino, kad stiklinėje atsirado ledas ir vanduo, o stiklinė liko šalta. Dalis vaikų padarė išvadą, kad sniegas tirpsta, kai būna šilta. Siekiant patvirtinti vaikų iškeltą hipotezę, atlikome dar vieną eksperimentą, sniego gabalus laikėme po tekančia šilto vandens srove ir stebėjome, kaip jie tirpsta. Ištirpus lauko sniegui, vandenyje pastebėjome medžio šakelę, juokaudami pavadinome ją „Olaf’o ranka“.

Vėliau vaikai žaidė su sniegu: jį dažė, naudojo teptukus ir pipetes, lavino smulkiąją motoriką, stebėjo spalvų maišymąsi. Esant stipriam šaltukui lauke, veiklą tęsėme grupėje, pasigaminome dirbtinį sniegą ir žaidėme su juo.

Rezultatas
Vaikai aktyviai įsitraukė į veiklą, patyrė daug džiugių emocijų, tyrinėdami sniegą ir ledą suprato, kad šiluma keičia jų būseną. Veikla paskatino vaikus stebėti, kelti hipotezes ir jas tikrinti.