2025 m. gruodžio 7 d., sekmadienis

GAMTOS REIŠKINIAI - GARSŲ TYRINĖJIMAS

Vaikų grupė, amžius: IPU „Saulės zuikučiai“ (5-7 m.)

Mokytojos: Inga Šablinskienė, Nida Šaparnienė.

Meninio ugdymo užsiėmimo metu, nagrinėjant gamtos reiškinius, vaikai klausėsi lietaus, vėjo, lapų šnarėjimo ir griaustinio garsų įrašų. Stebėdami ir aptardami, kaip lyja lietus, šlama lapai, švilpia vėjas, griaudžia griaustinis, jie pradėjo domėtis, kaip patys galėtų atkurti tokius garsus. Tai paskatino idėją eksperimentuoti su skirtingomis medžiagomis ir sukurti muzikines dėžutes, kurios imituotų gamtos garsus. Vaikai norėjo išsiaiškinti, kuri medžiaga labiausiai primena lietų, kuri – vėjo šlamėjimą, lapų šnarėjimą, o kuri – griaustinį, ir suprasti, kaip garsai keičiasi priklausomai nuo medžiagos savybių.

 

Tikslas. Skatinti smalsumą ir garsų suvokimą, tyrinėjant skirtingų medžiagų skleidžiamus garsus ir siejant juos su gamtos reiškiniais.

 

Priemonės. Metalinių dėžučių rinkinys, ryžiai, grikiai, žirniai, makaronai, metalinės sagos, lapai, kaštonai, kankorėžiai, piltuvėliai, matavimo indai, kaušeliai, interaktyvus ekranas muzikinių dėžučių pavyzdžių paieškai, gamtos reiškinių garso įrašai.

 

Veiklos eiga. Mokytojui įjungus gamtos reiškinių garso įrašus, vaikai klausėsi lietaus, vėjo, lapų šnarėjimo ir griaustinio garsų bei aptarė, kuo jie skiriasi. Remdamiesi tuo, ką girdėjo įraše, bandė atspėti, kokios medžiagos galėtų skambėti panašiai.

 Vaikai rinkosi medžiagas ir pylė jas į metalines dėžutes, kratė, purtė, barbeno kaušeliais, stebėdami, kaip keičiasi garsas padidinus ar sumažinus kiekį. Jie išmatavo dėžutes, nes jos buvo ne vienodo aukščio, ir pastebėjo, kad nuo to taip pat priklauso skambesys. Kurdami pastebėjo, kad kai kurios medžiagos skamba stipriau, kai jas judina intensyviau.

 Naudodami interaktyvų ekraną, vaikai stebėjo, kaip atrodo ir skamba tikros muzikos dėžutės, kad geriau suprastų, kaip galima išgauti skirtingus garsus. Pasigaminę savo muzikines dėžutes, grodami orkestre muzikinėmis dėžutėmis, vaikai imitavo lietaus, vėjo ir griaustinio „muziką“, derindami skirtingų medžiagų garsus ir ritmus.

 

Rezultatas. Vaikai nustatė, kurios medžiagos labiausiai primena tam tikrus gamtos garsus: smulkūs ryžiai – lietų, lapai – vėjo šlamėjimą, metalinės sagos – griaustinį. Jie suprato, kad garsas priklauso nuo medžiagos, kiekio ir dėžutės aukščio. Vaikai lygino savo eksperimentus su tikrais gamtos garsais ir patys atrado, kaip įvairius garsus galima derinti, kad būtų panašūs į tikruosius reiškinius.

 

Vaikai lavino klausymo, lyginimo ir apibūdinimo gebėjimus, suprato ryšį tarp daikto savybių ir skleidžiamo garso. Jie kūrybiškai eksperimentavo su įvairiomis medžiagomis, stiprino smulkiosios motorikos ir erdvinio mąstymo įgūdžius, tyrinėjo, matavo, priėmė sprendimus ir savarankiškai tikrino spėjimus. Naudodami interaktyvų ekraną, vaikai galėjo rasti pavyzdžių, kaip atrodo muzikinės grojančios dėžutės, ir panaudoti tai savo eksperimentuose. Grodami orkestre muzikinėmis dėžutėmis, vaikai praktiniu būdu išbandė muzikos kūrimą.